V stredu 27. mája vycestovali naši deviataci do Kysuckého Nového Mesta, kde na pôde Gymnázia navštívili výstavu Ľudia v pohybe. Táto putovná výstava Múzea SNP v Banskej Bystrici ponúkla zaujímavý pohľad na obdobie socializmu, významné historické udalosti i dôležité ľudské hodnoty. Žiaci sa oboznámili s každodenným životom v minulom režime, s jeho ideálmi aj obmedzeniami. Mapovala osudy ľudí v pohybe - tých, ktorých z domovov vyhnalo náboženské presvedčenie, politický režim či túžba po dôstojnom živote.
Počas výstavy si pripomenuli aj kľúčové historické míľniky – od konca druhej svetovej vojny, cez udalosti roku 1968 až po pád železnej opony. Veľký priestor bol venovaný aj hodnotovému dialógu o ľudskosti, úcte a empatii, ktoré sú dôležitou súčasťou života aj v dnešnej spoločnosti.
Návšteva výstavy bola pre žiakov podnetným zážitkom, ktorý im umožnil lepšie pochopiť našu históriu a zamyslieť sa nad významom ľudských práv a hodnôt.

