BESEDY: 17. 5. 2024- organizované v spolupráci so subjektmi participujúcimi na ochrane detí pred násilím. Realizátor prevencie- Odbor prevencie kriminality, odd. koordinácie a programov prevencie kriminality, IK Žilina, Ministerstvo vnútra SR/ Mgr. Katarína Kvašňovská, Ing. Patrícia Bartíková. Navštívila nás aj pani PhDr. Anna Bednárová, koordinátorka ochrany detí pred násilím /Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Oddelenie podpory ochrany detí pred násilím/.
Obsah realizovaných preventívnych aktivít
/5.-6. ročník/- „Mediálna gramotnosť“ sa zaoberá definíciou základných pojmov - hoax, konšpiračná teória, sociálne bubliny, kritické myslenie, prečo sa šíria falošné správy, prečo im veríme. Zameranie na kritické myslenie a overovanie si správ. Rady a odporúčania ako sa brániť, kde hľadať pomoc.
/4.ročník/- „Internetová bezpečnosť pre deti a mládež“ sa venuje základným princípom toho, ako sa správať bezpečne a preventívne na internete. Nielen to, ako si ochrániť svoje dáta na internete ale aj svoje dobré meno a vytvárať inšpiratívny a ohľaduplný obsah na sociálnych sieťach. Téma je vhodná pre tých, ktorí sociálne siete a komunikačné platformy využívajú intenzívne, avšak aj pre tých, ktorí sa chcú s ňou oboznámiť.
/7.-9. ročník/- „Nenávistné prejavy na internete“ prináša prehľad v tom, ako sú definované nenávistné prejavy či už v legislatíve alebo v pravidlách spoločenstva jednotlivých sociálnych sietí. Ukazuje na možnosti nahlasovania nenávistných prejavov a upozorňuje na prípady nenávisti online a možné dôsledky pre ich šíriteľov. Zároveň ponúka aj možnosti, ako voči nim postupovať. Krátke video ukážky a kontakty na linky pomoci.
/7.-9. ročník/- „Šikana, kyberšikana“ výhody online sveta a internetového priestoru plus pozitívne príklady. Čo je to šikana, kybešikana, príklady z praxe, krátke video príbehy, príklady z praxe. A sa brániť ak sa stanete obeťou útokov. Oboznámenie sa s právnou legislatívou a trestnoprávnej zodpovednosti. Trestné činy v kyber priestore.
/9. ročník/- „Obchodovanie s ľuďmi“ (OSĽ) Čo je obchodovanie – definícia, prečo treba hovoriť o OSĽ, rizikové faktory pre obete OSĽ, legislatívne ukotvenie problému, kto sú páchatelia, identifikátory obchodovania - modus operandi (formy obchodovania), štatistické ukazovatele, krátke video ukážky k danej téme, priblíženie aplikácie Anjeli sťažni – ako sa chrániť v zahraničí, príklady z praxe, rady a odporúčania - informácie a stránky, ktoré môžu pomôcť.
Ďalšie možnosti preventívnych aktivít a materiály:
www.bezpecnenanete.sk
www.detstvobeznasilia.gov.sk
www.facebook.com/NKSpreRPNnD
https://domov.sme.sk/c/22987903/dobre-rano-youdare-deti-internetove-vyzvy-prokuratura-podcast.html